היכרות עם היתרונות השונים של שיטות קידוח מאפשרת בין היתר להכריע בין בנטונייט או CFA. במאמר הבא נסביר עם מי אפשר להתייעץ, למה חשוב לבחור את שיטת הקידוח הנכונה וכיצד זה משפיע על התוצאות

קידוח הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הבנייה. אם לא מבצעים קידוח יסודי לעומק הקרקע, אי אפשר יהיה להקים את המבנה ולהבטיח יציבות. יתרה על כך, הקידוחים מבוצעים פחות או יותר בשלבים הכי מוקדמים של הפרויקט. מיד לאחר עבודות החפירה, יש צורך לבצע את הקידוח על מנת להפיק מתוכו את מלוא התועלת וכדי לנצל את היתרונות של הפרויקט גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.


השאלה היחידה שעל הפרק היא באיזה שיטה הכי כדאי להשתמש על מנת ליהנות מהיתרונות של הקידוח. יתרונות כאלה אמורים לבוא לידי ביטוי בכך שהקידוח מסתיים כמה שיותר מוקדם, אבל בלי שזה יבוא על חשבון היציבות של המבנה. יתרה על כך, יש צורך להשוות בין שיטות שונות של קידוחים על מנת לחסוך בהוצאות.


השוואה בין בנטונייט או CFA


הטכניקות הקיימות כיום מאפשרות למשל השוואה בין בנטונייט או CFA. זו השוואה חשובה מכפי שנהוג לחשוב, כי יש לה השלכות הרות גורל על הפרויקט ועל האופן שבו יהיה אפשר לממן אותו. אם למשל רוצים לבצע פרויקט בענף הבנייה בלי לחרוג מתוך לוח הזמנים אבל גם בלי לחרוג מתוך מסגרת התקציב, אין ברירה אלא להכיר את המאפיינים השונים של בנטונייט או CFA.


הבעיה היא שמי שצריך לבחור את שיטת הקידוח לא בהכרח בקיא בהבדלים בין בנטונייט או CFA. זה אומר שגם אם מדובר לדוגמא על יזמים, קבלנים או אפילו חברות בנייה – הם יהיו צריכים להתייעץ עם בעלי מקצוע שמגיעים ספציפית מתחום הקידוח.

עם מי מתייעצים לפני שבוחרים שיטת קידוח?


החדשות הטובות הן שיש חברות קידוחים שמכירות לעומק – תרתי משמע – את היתרונות של בנטונייט או CFA. התייעצות עם חברות כאלה יכולה להיות פתרון מעולה גם עבור היזמים וגם עבור הקבלנים, כי היא כוללת בתוכה את כל המידע הרלוונטי ובו:

א. עלות הקידוח – התייעצות עם בעלי מקצוע מאפשרת להשוות בנפרד בין העלות של בנטונייט או CFA. כך מתאימים את שיטת הקידוח לפרויקט וחוסכים בהוצאות.

ב. סוג הקרקע – מבחינה מקצועית, השיקול העיקרי שעוזר להכריע בין בנטונייט או CFA הוא סוג הקרקע. לכן חשוב להכיר מראש את סוג הקרקע ולהבין את המשמעות.


ג. לוח זמנים – משך הזמן הנדרש עבור ביצוע קידוחים שונים נקבע לפי שלל פרמטרים. אבל אם מתייעצים מוקדם עם בעלי מקצוע, אפשר להבין את לוח הזמנים גם לגבי בנטונייט או CFA.


לסיכום, עולם הקידוחים מתקדם בקצב מהיר וחשוב להתייעץ עם בעלי מקצוע כדי למצוא את השיטה.