קידוח-CFA

 
Auger boring הנקרא קידוח CFA או בספירלה קידוחים הנעשת בדחיקה בצינור ברזל הוא שיטה לקידוח אופקי בה מוכנסת מכונת קידוח אל תוך פיר הדחיקה. אל מכונת הקידוח מחובר צינור ברזל לדחיקת הקידוח . מכונת הקידוח מונחת על גבי מסילה ותוך כדי קידוח דוחפת אחריה את הצינור המותקן במקביל. כך מתקדמת מכונת הקידוח ותוך כדי כך מותקן הצינור המיועד. כאשר מונח קטע צינור במקומו מורד קטע צינור נוסף,ומרותח על גבי הקודם כך עד הנחת כל קטעי הצינור.
 

היתרונות של Auger boring

 
לשיטת קידוח זו מספר יתרונות:

  • שיטה זו אינה דורשת חפירה פתוחה כך שאינה גורמת לחסימת כבישים, אינה דורשת היערכות מוקדמת של העירייה ושינוי בהסדרי התנועה.
  • המערכת היא מערכת סגורה המסלקת את החומר הנחפר מבלי שהדבר בא לידי ביטוי בשטח. שיטת עבודה זו היא נקייה ומונעת זיהום ולכלוך של סביבתה.
  • הקידוח הוא מדויק וממוקד כך שהפגיעה בסביבה, בין אם בשטחים עירוניים ובין אם בשטחים פתוחים היא מינימלית.

 
 

לאילו סוגי עבודות מתאים קידוח CFA

 
שיטת קידוח CFA מתאימה במיוחד בקידוחים עד 100 מטר בקטרים של מ12 אינץ עד 80 אינץ' בשטחים עירוניים ובינעירוניים. ישנו שימוש רב בשיטה זו בהנחת צינורות להובלת תשתיות כמו חשמל, מים, גז או תשתיות תקשורת.


 

איזו הכנה מקדימה יש לבצע לפני העבודות?

 
לפני שמתחילה עבודת הקידוח יש לבצע מיפוי של השטח המיועד. פעמים רבות באזור המיועד, במיוחד כשמדובר על אזור עירוני, יש כבר תשתיות או יסודות מבנים ולכן יש לקבוע מסלול קידוח באופן מדויק כך שלא יפגע בתשתיות קיימות. יש לבדוק את סוג הקרקע שלאורך מסלול הקידוח. קרקע קשה יותר תדרוש מקדח בעל עוצמת חיתוך חזקה יותר. מומלץ לדאוג לחומר סיכה, שיהיה לרוב בנטונייט שיפחית את החיכוך שבין הצינור לבין הקרקע. יש לבדוק את השטח בהסתכלות אופקית וגם בהסתכלות אנכית. עזרים משוכללים חיוניים לבחינה מוקפדת של השטח.


 

קידוח בדחיקה - רק על ידי חברה מיומנת

 
הדיוק הנדרש, פעמים רבות ברמה גבוהה מחייב את ביצוע עבודות של קידוח בדחיקה על ידי חברה מיומנת העוסקת שנים בתחום של קידוח אופקי בכלל ובשיטת Auger boring בפרט. חברת אורי נחמני ובניו בע"מ עוסקת שנים בקידוחים, כולל בשיטת Auger boring. החברה עובדת עם גופים גדולים בארץ כמו רכבת ישראל עבורה התקינה תשתיות של מערכות איתות ופיקוד למסילות רכבת, חברת בזק, מקורות, HOT, חברת חשמל. כמו כן ביצעה החברה פרויקטים גדולים עבור משרד התשתיות.