{{IF striptopbar && textstrip}}
השאירו פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 08-8533-880
שאלות תשובות

שאלות תשובות

מה זה קידוח hdd

קידוח אופקי גמיש, שמכונה בעגה המקצועית hdd, מגלם בתוכו שורה ארוכה של יתרונות ויכול להתאים לפרויקטים מורכבים ורגישים. במאמר הבא נסביר כיצד מתבצע קידוח מן הסוג הזה, מה הערך המוסף שלו ולמה כדאי לפנות אלינו על מנת לתאם אותו

קידוח hdd מייצג שיטה מיוחדת שבה מתקינים צנרת תת קרקעית למי שתייה, צנרת ביוב וגם סוגים אחרים של תשתיות תת קרקעיות אבל לאורך מסלול תת קרקעי. בגלל שהשיטה מאפשרת לבצע את הקידוח ואת ההתקנה של הצנרת באופן אפקטיבי ובלי לפגוע באיכות הסביבה, היא מועדפת על גופים מוניציפאליים רבים ומוכיחה את עצמה גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

השיטה של hdd מכונה בעברית קידוח כווני, או במילים אחרות קידוח אופקי גמיש. באמצעות השיטה אפשר לבצע התקנה של צנרת באורך של מעל 4 ק"מ ובקוטר של עד 120 מ"מ, לפי אורך ההתקנה והצרכים של הפרויקט. יתרה על כך, כיום אפשר לשלב את היתרונות של השיטה עם ערך מוסף בהתאמה אישית לצרכים של קהל היעד.

למה להשתמש בשיטה של קידוח hdd?

האמת היא שלא חייבים להיות מומחים לתחום של קידוח אופקי גמיש בשביל להבין את היתרונות של השיטה. הנה למשל כמה יתרונות שמייצגים היטב את הערך המוסף של השיטה ואת האופן שבו היא באה לידי ביטוי מעל ומתחת לפני השטח:

א. הפרעה מינימאלית – מטרת העל של קידוח hdd היא לייצר מינימום של הפרעה לתנועה ולאיכות הסביבה. כאשר ההפרעה היא מינימאלית, המשמעות היא שניתן לסיים את הפרויקט בלי לפגוע באינטרס הציבורי ובלי שזה יעכב את התנועה בכבישים או אפילו במדרכה.

ב. עלות נמוכה – כל היתרונות הטכניים של hdd לא באים על חשבון עלות אטרקטיבית. למעשה, זו אחת השיטות היחידות שבהן אפשר לשמור על עלות נמוכה בלי להתפשר על אף היבט טכני של ביצוע הפרויקט עצמו.

ג. התקנה למרחק גדול – קידוח hdd מתאים להתקנת צנרות למרחקים גדולים. מלבד יישום של השיטה הזו במרחק גדול, היא מוכיחה את עצמה גם בזמן ביצוע קצר ובאפשרויות כיווניות מגוונות מאוד.

איך בוחרים מי יבצע קידוח hdd?

התנאי היחיד לניצול כל היתרונות של שיטת הקידוח האופקי הגמיש הוא לבחור חברה מקצועית שתבצע אותו. בשביל לוודא רמת מקצועיות גבוהה של החברה, מבררים לגבי שנות הניסיון והכלים שעומדים לרשותו. במקביל, כדאי לקבל המלצות מלקוחות מרוצים ולפגוש את נציגי החברה לפחות פעם אחת על מנת לנסח הצעת מחיר מנומקת.

נציגי אורי נחמני ובניו קידוחים אופקיים בע"מ ישמחו לעזור לך להשוות בין שיטות שונות של קידוחים וחפירות. בגלל ההתמחות שלנו בנושא, אנו נבחר יחד איתך את השיטה הכי מתאימה ונחסוך עבורך זמן והוצאות. רוצה להתייעץ איתנו? זה הזמן להשאיר פרטים באתר.

מה הבדלים בין שיטות מנהור

ההבדל העיקרי הוא בין השיטה השלבית שבה בונים את המנהרה במספר שלבים, לבין השיטה הממוכנת שבה משתמשים במכונת כריה כדי ליצור חלל מעוגל ולדחוף את הסלעים כנגד כיוון ההתקדמות. בנוסף, אפשר להשתמש בשיטה של כיסוי – אך היא מתאימה רק למנהרה שקרובה יחסית אל פני השטח ולכן אפשר לחפור אותה באופן פתוח ולא בצורה של חציבה מתחת לפני הקרקע.

השפעת אופי המנהרה על השיטה

בחירת השיטה תלויה כאמור באופן המנהרה ובייעוד שלה. אם רוצים להתאים את המנהרה לאופי הפרויקט, צריך לבדוק מראש דרישות של רמת אוורור, היקף תאורה, סוג ההיקף וכן הלאה. לאחר מכן, מוודאים שהאורך של המנהרה עולה בקנה אחד עם אופי השימוש ושגם העומס והמשקל שבהם היא מסוגלת לעמוד מתאימים להולכי רגל, רכבים או הובלת מים.

התרשמות מפרויקטים קודמים

החדשות הטובות הן שכיום ניתן לבחור בין סוגים שונים של שיטות מנהור לאור ההצלחה של פרויקטים קודמים. בתקופה שבה יש כל כך הרבה מנהרות לשימושים שונים, לא אמורה להיות בעיה להתרשם מפרויקטים קיימים בארץ ובעולם.

כמה זמן לוקח לבנות מנהרה?

בסופו של דבר, לבחירה נכונה של שיטות מנהור יש גם השפעה על משך הפרויקט. לרוב, את המנהרה בונים תוך כמה שנים.

שיטות נוספות לבניית מנהרות

ישנן מספר שיטות בהן משתמשים היום לבניית מנהרות:

"חפור וכסה": השיטה הותיקה ביותר בה השתמשו גם במנהרת המטרו הראשונה של לונדון היא שיטת ה"חפור וכסה". זוהי שיטה המשמשת היום למקרים פשוטים יחסית בהם אפשרי שהמנהרה תהיה קרובה לפני השטח. השיטה כוללת חפירה פתוחה. ואז נבנים קירות המנהרה, ולבסוף מכסים אותה.

מנהור ממוכן: הכרייה מתבצעת בעזרת מכונה ייחודית לכרייה. כמו חפרפרת היא חופרת מחילה בסלע ואת הפסולת מעבירה לאחור. תוך כדי החפירה נעשה כבר דיפון המנהרה באמצעות בטון טרומי המוכן מראש. שיטה זו מתאימה לבניית מנהרות עגולות.


המנהור השלבי: שיטה זו היא המודרנית ביותר. המנהרה נוצרת בעזרת מכונות ייעודיות לכריית מנהרות תוך היעזרות בפיצוצים מבוקרים על מנת לאפשר את המשך הכרייה גם בסלע קשה. את המנהרה שנוצרה מצפים בבטון מותז, אוטמים בחומר איטום נגד מים והשכבה החיצונית היא שכבה של בטון מזוין. מנהרות שנבנות בשיטה זו מסוגלות להתמודד גם עם עומסים כבדים.

בניית מנהרות- רק עם חברה מנוסה ובעלת מוניטין בתחום

בגלל המיקום של המנהרות מתחת לפני האדמה, התכנון והדיוק בהן הוא חשוב במיוחד. בניה לא נכונה ומדויקת העומדת בתקנים המחמירים ביותר עלולה ליצור נזקים רבים. אם מדובר למשל על בניית מנהרה לתשתיות כמו גז או ביוב, אלה חומרים שדליפתם תיצור נזק רב. לכן, השימוש בחומרים איכותיים ובניה המבוססת על יסודות איתנים היא קריטית. כמובן שהתמוטטות כללית של המנהרה כתוצאה מבניה מרושלת תגרום להרס רב של אזור המגורים או הכביש שמעליה והתוצאה היא הרת אסון. לכן, בניית מנהרות צריכה להתבצע על ידי חברה בעלת ידע וניסיון רבים בתחום. אורי נחמני ובניו קידוחים בע"מ היא חברה בעלת ניסיון רב במנהור לתשתיות ולקחה חלק בפרוייקטים בקנה מידה ארצי.

גם לכם יש שאלה?
כתבו לנו ונחזיר לכם תשובה בהקדם