אורי נחמני ובניו קידוחים אופקיים בע"מ
 
 
 
 
 
4.5
3 חוות דעת
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
072-3227873
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pipe jacking - פייפ ג'אקינג

 
הבניה האינטנסיבית שישנה היום בכל רחבי העולם העלתה משמעותית גם את התשתיות הנדרשות. תשתיות אלה יכולות להיות מים, חשמל, ביוב, גז או תשתיות תקשורת. הנחת צינורות להובלת התשתיות בעבר הייתה כרוכה בחפירות פתוחות בכל האזור, שיבוש התנועה ויצירת עומסים כבדים וגם הפרעה לחיי בעלי החיים אם מדובר על שטחים פתוחים. שיטה זאת נקראת Pipe jacking או דחיקת צינורות בטון פותחה על מנת לחסוך את כל אלה. מלבד חפירת פיר דחיקה להכנסת הצינורות לא נעשית כל חפירה בפני השטח. זוהי מערכת סגורה הנשלטת מרחוק כשכריית המנהרה ודחיקת הצינורות נעשית בעומק דרך פיר הדחיקה.
 
 

היתרונות שלPipe jacking על פני חפירה פתוחה

 
  • לא נדרשת חפירת תעלות פתוחות כך שהעבודה אינה יוצרת הפרעה לציבור הרחב.
  • השיטה יוצרת מינימום הפרעה הן באזורים עירוניים והן באזורי טבע פתוחים.
  • את העבודה ניתן לבצע בכל מזג אוויר.
  • לאחר סיום העבודה והנחת הצינורות האזור חוזר להיות כשהיה ולא נגרם נזק ארוך טווח.
 

מנהור= פייפ ג'אקינג

 
העליה הבלתי פוסקת בכמויות כלי הרכב על הכבישים, העומסים והפקקים יחד עם חוסר המקום לסלילת כבישים חדשים יצרו את הצורך ביצירת דרכים תת קרקעיות באמצעות מנהרות. מנהרות משמשות לא רק לתחבורה אלא גם למעבר תשתיות כמו מים, תקשורת או גז. מנהור עבר התפתחות רבה לאורך השנים והתמודדות עם אתגרים הנדסיים לא פשוטים. כל אלה הובילו לשיטות עבודה מתקדמות, תוך שימוש במכונות בעלות כוח אדיר עם יכולת דיוק, ומערכות בקרה מתקדמות המפקחות על כל שלב ושלב.
 

בניית מנהרות בלב אזור עירוני

 

אחד האתגרים המורכבים ביותר בבניית מנהרות היום הוא הצורך לבנות אותן בלב אזורים עירוניים, כפי שנעשה לפני מספר שנים במנהרות הכרמל וכפי שנעשה היום בבניית הרכבת הקלה. בניית מנהרה בלב אזור עירוני דורש עבודה קפדנית ומדויקת במיוחד שלא תפר את שגרת החיים באזור, תשמור על עבודה נקיה ככל האפשר שתיצור מינימום של אי נוחות לתושבים, תימשך זמן קצר ככל האפשר וכמובן לא תסכן את חיי התושבים או את חיי העובדים.


 

שיטות מנהור

 
בחירה נכונה של שיטת מנהור יכולה להשפיע על היקף הפרויקט, על העלות הכלכלית ועל בטיחות הציבור. לכן חשוב להכיר את ההבדלים בין השיטות השונות ולבחור אותן בצורה מבוססת


 
"מנהור" הוא מושג שמתאר את התהליך שבו בונים מנהרות. את המנהרות אפשר לבנות בשיטות שונות לטובת השימוש של הולכי רגל, תחבורה והובלת מים. חוץ מזה, מנהרות הן חלק בלתי נפרד מהמערך של תשתיות תחבורה בכל רחבי העולם וכמובן גם בישראל. לכן, יש סוגים שונים של מנהרות ושיטות מגוונות להקים אותן.


 

השוואה בין שיטות מנהור

 
הדבר החשוב ביותר הוא להתאים שיטת המנהור לאופי הפרויקט ולמטרות שאותן רוצים להשיג. בשלב הראשון, בודקים איזה שיטה מתאימה לבניית מנהרות להולכי רגל ואיזה שיטה לבניית מנהרות עבור כלי רכב או הובלת מים. בשלב השני, מבררים באיזה אמצעים טכנולוגיים צריך להשתמש כדי להשיג כל מטרה.


 

השפעת השיטה על התוצאה

 
בחירה נכונה של שיטות מנהור היא בעלת השפעות ארוכות טווח על כל הגורמים המעורבים. הנה למשל כמה השפעות כאלה שמהן לא כדאי להתעלם:

א. היקף הפרויקט – אם לא בוחרים את השיטה הנכונה, התוצאה עלולה להיות פרויקט ארוך יותר מהמתוכנן. במקרים של בחירה שגויה, המשמעות היא עיכוב של הפרויקט ולכן גם
פגיעה מהותית באיכות החיים של הציבור. במקרים של הקמת מנהרות להובלת מים למשל, תכנון לקוי עלול להביא לתחלואה ולסיכון הציבור.

ב. עלות כלכלית – בחירה נכונה של שיטות מנהור קריטית לטובת שמירה על מסגרת התקציב. אם לא בוחרים את השיטה הנכונה או מגלים תוך כדי בנייה שיש עוד המון התאמות שאותן צריך לבצע, המשמעות המיידית היא הוצאות נוספות. במקרים של הוצאות נוספות, מתרחשת חריגה מתוך מסגרת התקציב שהיא לא מחויבת המציאות.

ג. שביעות הרצון של הציבור – גם מנהרות לשימוש הולכי רגל, גם מנהרות לכלי תחבורה וגם מנהרות להובלת מים נדרשות לעלות בקנה אחד עם הציפיות של הציבור. בסופו של דבר, מדובר על תשתיות ציבוריות לכל דבר ועניין ולכן הן נמדדות ביכולת שלהן לתת מענה על הדרישות והצרכים. אם רוצים להשיג את שביעות הרצון של הציבור, זה קריטי לבחור בצורה נכונה את השיטה למנהור.


 

הבדלים בין שיטות מנהור

 

ההבדל העיקרי הוא בין השיטה השלבית שבה בונים את המנהרה במספר שלבים, לבין השיטה הממוכנת שבה משתמשים במכונת כריה כדי ליצור חלל מעוגל ולדחוף את הסלעים כנגד כיוון ההתקדמות. בנוסף, אפשר להשתמש בשיטה של כיסוי – אך היא מתאימה רק למנהרה שקרובה יחסית אל פני השטח ולכן אפשר לחפור אותה באופן פתוח ולא בצורה של חציבה מתחת לפני הקרקע.


 

השפעת אופי המנהרה על השיטה

 

בחירת השיטה תלויה כאמור באופן המנהרה ובייעוד שלה. אם רוצים להתאים את המנהרה לאופי הפרויקט, צריך לבדוק מראש דרישות של רמת אוורור, היקף תאורה, סוג ההיקף וכן הלאה. לאחר מכן, מוודאים שהאורך של המנהרה עולה בקנה אחד עם אופי השימוש ושגם העומס והמשקל שבהם היא מסוגלת לעמוד מתאימים להולכי רגל, רכבים או הובלת מים.


 

התרשמות מפרויקטים קודמים

 

החדשות הטובות הן שכיום ניתן לבחור בין סוגים שונים של שיטות מנהור לאור ההצלחה של פרויקטים קודמים. בתקופה שבה יש כל כך הרבה מנהרות לשימושים שונים, לא אמורה להיות בעיה להתרשם מפרויקטים קיימים בארץ ובעולם.


 

כמה זמן לוקח לבנות מנהרה?

 

בסופו של דבר, לבחירה נכונה של שיטות מנהור יש גם השפעה על משך הפרויקט. לרוב, את המנהרה בונים תוך כמה שנים.
 

שיטות נוספות לבניית מנהרות

 
ישנן מספר שיטות בהן משתמשים היום לבניית מנהרות:

  • "חפור וכסה": השיטה הותיקה ביותר בה השתמשו גם במנהרת המטרו הראשונה של לונדון היא שיטת ה"חפור וכסה". זוהי שיטה המשמשת היום למקרים פשוטים יחסית בהם אפשרי שהמנהרה תהיה קרובה לפני השטח. השיטה כוללת חפירה פתוחה. ואז נבנים קירות המנהרה, ולבסוף מכסים אותה.
  • מנהור ממוכן: הכרייה מתבצעת בעזרת מכונה ייחודית לכרייה. כמו חפרפרת היא חופרת מחילה בסלע ואת הפסולת מעבירה לאחור. תוך כדי החפירה נעשה כבר דיפון המנהרה באמצעות בטון טרומי המוכן מראש. שיטה זו מתאימה לבניית מנהרות עגולות.

המנהור השלבי: שיטה זו היא המודרנית ביותר. המנהרה נוצרת בעזרת מכונות ייעודיות לכריית מנהרות תוך היעזרות בפיצוצים מבוקרים על מנת לאפשר את המשך הכרייה גם בסלע קשה. את המנהרה שנוצרה מצפים בבטון מותז, אוטמים בחומר איטום נגד מים והשכבה החיצונית היא שכבה של בטון מזוין. מנהרות שנבנות בשיטה זו מסוגלות להתמודד גם עם עומסים כבדים.
 

בניית מנהרות- רק עם חברה מנוסה ובעלת מוניטין בתחום

 
בגלל המיקום של המנהרות מתחת לפני האדמה, התכנון והדיוק בהן הוא חשוב במיוחד. בניה לא נכונה ומדויקת העומדת בתקנים המחמירים ביותר עלולה ליצור נזקים רבים. אם מדובר למשל על בניית מנהרה לתשתיות כמו גז או ביוב, אלה חומרים שדליפתם תיצור נזק רב. לכן, השימוש בחומרים איכותיים ובניה המבוססת על יסודות איתנים היא קריטית. כמובן שהתמוטטות כללית של המנהרה כתוצאה מבניה מרושלת תגרום להרס רב של אזור המגורים או הכביש שמעליה והתוצאה היא הרת אסון. לכן, בניית מנהרות צריכה להתבצע על ידי חברה בעלת ידע וניסיון רבים בתחום. אורי נחמני ובניו קידוחים בע"מ היא חברה בעלת ניסיון רב במנהור לתשתיות ולקחה חלק בפרוייקטים בקנה מידה ארצי.